15 centiméterrel maradt el az eddigi rekordtól a Rába vízállása augusztus első napjaiban Körmendnél. Rendkívüli árvíz vonult le a folyón, harmadfokú védelmi készültséget kellett elrendelni.
A kisebb vízfolyások kiöntöttek medrükből, lakott területek kerültek víz alá. Csákánydoroszló-Dózsaligetből 13 lakót menekítettek ki, homokzsákokkal védték a házakat. Ez a klímaváltozás jól látható hatása, egy évvel korábban aszály sújtotta az országot. Idén már januárban helyi vízkárelhárítási készültséget kellett elrendelni több helyen, ami rendkívül ritka, és májusban is volt árvíz.
A vízügyi igazgatóság elvégezte a védművek szokásos őszi felülvizsgálatát, amit értékezleten ismertettek a társszervek képviselőivel.
Gaál Róbert - igazgató, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
"A védelmi létesítményeink fenntartása megfelelő, az előírt védmű kaszálásokat, fenntartási munkákat el tudták végezni az árvízvédelmi létesítményeken, a vízfolyások mentén sajnos pénzhiány miatt jóval kevesebb munkát tudtak csak elvégezni, mint amennyi szükséges lett volna, ezek állapotával sajnos nem vagyunk elégedettek. A védművek kiépítettsége sok helyen nem éri el az előírt szintet, ezeket az elmúlt időszakban különböző fejlesztési projektekben rendezték, de még van feladat ezen a téren."
Körmendnél a védtöltések jó részét magasítani kellene. A védekezéshez kellő mennyiségű zsák, homok, szivattyú és aggregátor áll rendelkezésre, szükség esetén lehetőség van más vízügyi igazgatóságoktól átcsoportosítani a dolgozókat, erre az augusztusi árvíznél szükség is volt. Jövőre 8 régi zsilip felújítása kezdődhet el.
Két záportározó van előkészítés alatt: az egyik a Szünöse-patakon Szombathely oladi városrészét és Sét védené, a másik Zalaszántónál épülne Hévíz és Keszthely biztonsága érdekében.
A napokban zárul egy nagyszabású árvízvédelmi program: 2,6 milliárd forint értékben fejlesztették a védvonalat Szentgotthárdnál, Kőszegnél megkotorták a Gyöngyös medrét, a lukácsházi tározónál pedig uszadékterelő műtárgy épült.